Jak zareklamować transakcję kartą bankomatową?

Karta bankomatowa od dobrych, kilku lat stała się podstawowym środkiem płatniczym przy różnego rodzaju transakcjach. Obecnie mało, kto płaci gotówką, wszędzie wykorzystywana jest karta bankomatowa. Choć posługiwanie się tą kartą jest bardzo proste, jednak zdarzają się sytuacje, w których wymagana jest reklamacja karty. Przypadki, w których możesz znaleźć się, gdy będziesz korzystać z karty bankomatowej.

  • Wyciąg z transakcji bankowych.
  • Zaświadczenie z policji.
1
http://www.flickr.com/photos/yaketyyakyak/7488674528/sizes/m/in/photostream/ http://www.flickr.com/photos/yaketyyakyak/7488674528/sizes/m/in/photostream/

Bankomat Twojego banku wydał nie tą kwotę, którą zadeklarowałeś.
Incydent ten musi być zgłoszony do Twojego banku. Masz trzy możliwości, aby to uczynić, poprzez internet, zgłoszenie się do oddziału banku lub osobista wizyta w oddziale. Dla szybszego kontaktu Klienta z bankiem, każda karta ma na zewnętrznej stronie podane numery, pod które można dzwonić w sprawach związanych z kartą bankomatową. To pierwszy krok do tego, aby wszcząć odpowiednią reklamację . Bezpośredni kontakt ze swoim doradcą z banku też będzie wskazany, ponieważ na miejscu sprawdzi stan konta i operacje, które zostały przeprowadzone na Twoim rachunku. Dobrze, gdy masz przy sobie wydruk z bankomatu, uwiarygodniający podjętą czynność, choć nie jest to wymóg konieczny do złożenia reklamacji. Ważny jest numer karty bankomatowej znajdujący się na przodzie karty oraz dokładny opis i adres, przy którym znajduje się bankomat.


2

Bankomat w obcym banku i transakcje.
Trochę inaczej wygląda reklamacja karty bankomatowej w banku, gdzie nie masz założonego rachunku. Przypadkowo potrzebujesz albo nie masz innego wyboru i musisz skorzystać z usług obcego banku. Procedura reklamacji jest zbliżona do tej, która obowiązuje w Twoim banku, tylko z taką różnicą, że na odpowiedź w obcym banku musisz czekać dosyć długo, bo do 90 dni, zanim bank uzna złożoną reklamację.


3
http://www.sxc.hu/photo/80651 http://www.sxc.hu/photo/80651

Użytkowanie karty przez osobę nieupoważnioną.
Skimming zaczyna zataczać coraz większe kręgi, w których kopiowane są dane z Twojej karty i potem używane do nieuczciwych transakcji. Kiedy zorientujesz się, że na rachunku znajdują się operacje finansowe wykonywane nie przez Ciebie, to musisz, jak najszybciej zablokować swoją kartę bankomatową oraz poinformować o tej sytuacji policję. Ważne jest, by policja wystawiła zaświadczenie o zgłoszeniu kradzieży Twoich pieniędzy. Potrzebne będzie to Tobie do dokumentacji związanej z reklamacją karty bankomatowej. Może to być próba kradzieży za pomocą posługiwania się skopiowanych danych z karty. Nigdy nie spuszczaj swojej karty, gdy płacisz w sklepie lub restauracji. Wystarczy kilka sekund, by skopiować Twoje dane, a Ty, nawet nie zorientujesz się, że „miły kelner” właśnie Ciebie okradł, (oczywiście nie wszyscy tak postępują). Procedura zgłoszenia reklamacji identyczna, jak przy pobieraniu gotówki z bankomatu. Tu, również czeka się na zwrot pieniędzy 90 dni.


4
http://www.sxc.hu/photo/213546 http://www.sxc.hu/photo/213546

Zakupy za podwójną cenę.
Zdarza się często, że terminale czasami naliczą podwójny rachunek lub też sprzedawca przez nieuwagę przeciągnie kartę bankomatową drugi raz. Co w takiej sytuacji robić? Jeżeli zorientujesz się, że za dużo zapłaciłeś, sprzedawca musi zwrócić i anulować taką transakcję. Natomiast, gdy zapłaciłeś i dopiero po czasie zorientowałeś się, że kwota z rachunku została obciążona podwójnie, to na podstawie wydruku za zakupy i zgłoszenia reklamacji do sklepu, sklep jest zobowiązany do zwrotu błędnie pobranej kwoty na Twój rachunek.


5
http://www.sxc.hu/photo/206579 http://www.sxc.hu/photo/206579

Karta bankomatowa została skradziona.
Bank przy podpisywaniu umowy o kartę wyraźnie zaznacza, że kod PIN ma być dobrze strzeżony oraz nie można udostępniać jego innym osobom chyba, że na własną odpowiedzialność. Najlepszą ochroną przed kradzieżą kodu jest jego nauka na pamięć lub zapisanie go sobie w miejscu, o którym tylko Ty wiesz. Nie trzymaj go w portfelu z pieniędzmi i kartą, bo samemu dajesz swoją kartę złodziejowi na talerzu. Jednak, gdy zdarzy się taka sytuacja, to musisz niezwłocznie zgłosić do swojego banku stratę PIN. W przeciwnym razie bank nie uzna reklamacji. Oczywiście nie zapomnij o zgłoszeniu tego na policję, bo do reklamacji będzie potrzebny dokument potwierdzający to zdarzenie. Reklamacja w Twoim banku powinna być zrealizowana w terminie do 14 dni, kiedy transakcje były dokonywane w innych bankach, to reklamacja trwa 90 dni oraz zwrot pieniędzy.


6
http://www.flickr.com/photos/2a1_wies_van_erp/5339418512/sizes/m/in/photostream/ http://www.flickr.com/photos/2a1_wies_van_erp/5339418512/sizes/m/in/photostream/

Transakcje internetowe na stronie banku.
W dobie internetu złodzieje nie śpią tylko czekają, aby wykraść dane z Twojego komputera. Dzieje się tak za pomocą różnych wirusów, które instalują się w Twoim komputerze. Jeżeli korzystasz z formy internetowej i robisz przelewy, to bacznie obserwuj, jaki sposób zachowuje się Twoja strona banku. Jakie polecenia są wyświetlane? Bank nigdy nie prosi o potwierdzenie lub wykonanie dodatkowych czynności. Bądź czujny, ponieważ tą metodą próbują podszywać się pod strony banku. Więcej o metodzie phishingu dowiesz się: http://www.zaradni.pl/porada/7391,jak_zabezpieczyc_sie_przed_phishingiem. Kiedy zorientujesz się, że na Twoim komputerze jest coś podejrzanego, natychmiast zgłoś to do banku, a także na policję, jako podejrzenie o popełnienie przestępstwa. Bank na ten czas zablokuje dostęp do konta. Na koniec, karta bankomatowa ma ubezpieczenie do wartości 150 euro, wówczas wszystkie transakcje w tym czasie pokryje ubezpieczyciel, powyżej zwraca bank.


7
http://www.flickr.com/photos/acidpix/4212170183/sizes/m/in/photostream/. http://www.flickr.com/photos/acidpix/4212170183/sizes/m/in/photostream/.

Rozwiązaniem może okazać się Arbitraż Bankowy.
Zgodnie z procedurami bankowymi, aby zwrócić się do Arbitra Bankowego, w pierwszej kolejności muszą być wyczerpane wszystkie możliwości reklamacyjne Twojego banku. Instytucja ta rozstrzyga spory, które powstają pomiędzy klientami a bankiem. Ty, jako klient banku możesz skorzystać z pomocy Arbitra Bankowego. Tu należy opisać przebieg reklamacji i bank pozwany oraz, jako dowód dołączyć do dokumentów negatywne stanowisko banku w danej sprawie. Czeka Cię także oplata arbitrażowa w wysokości 20-50 zł. (Rozszerzone informacje na temat procedury arbitrażowej www.zbp.pl).


8

Uwagi i spostrzeżenia

  • http://www.zaradni.pl/porada/7391,jak_zabezpieczyc_sie_przed_phishingiem.


Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 16.02.2013

Komentarze

Dzięki za pozytyw, ważne, aby zrozumieć zasadę i procedurę reklamacyjną karty. Pozdrawiam.

Ostatnio zmieniony: 2013-05-26 18:02:05

Dzięki, dużo z tego nie wiedziałem. Wyczerpująco i przystępnym językiem napisane - 5 :)

Ostatnio zmieniony: 2013-05-25 21:48:41

Karta ma wiele plusów, ale trzeba ją pilnować, aby nie stracić i nie zostać okradzionym z tożsamości.

Ostatnio zmieniony: 2013-04-21 11:45:30

Super porada, trzeba też pamiętać, żeby takie sprawy zgłaszać jak najszybciej, bo banki dają też konkretny czas na zgłoszenie nieprawidłowości w saldzie rachunku. Dla korzystających z kart polecam: http://www.zaradni.pl/porada/11474,jak_oszczedzac_na_oplatach_rocznych_za_karte_debetowa_lub_karte_kredytowa


Ostatnio zmieniony: 2013-04-19 22:23:14

Warto znać te procedury, bo mniej się wtedy denerwujemy, a musimy uzbroić się w cierpliwość.

Ostatnio zmieniony: 2013-04-08 22:44:14

warto wiedzieć

Ostatnio zmieniony: 2013-04-08 11:57:59

Karta bankomatowa to wygodna forma zapłaty, jak wszystko ma swoje wady i zalety. Pozdrawiam.

Ostatnio zmieniony: 2013-02-22 19:48:20

Super porada:)przydatna:)

Ostatnio zmieniony: 2013-02-22 19:32:21

Karta bankomatowa cały czas jest na topie i ciągle wzrasta jej popularność.

Ostatnio zmieniony: 2013-02-21 22:03:59

świetna rada

Ostatnio zmieniony: 2013-02-21 17:34:53

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatnościRozumiem i akceptuję
Dodaj opinię o stronie
Dodaj opinię o stronie
  1. anuluj