Jak założyć sprawę u komornika o zapłatę?
Wierzyciel, który posiada oryginał wyroku sądowego opatrzonego klauzulą wykonalności, może skierować swoją sprawę do komornika. Do tytułu wykonawczego należy jednak podpiąć właściwie napisany wniosek. Co należy w nim uwzględnić, aby szybko i skutecznie komornik mógł odzyskać nasze pieniądze?
Tworzymy wniosek
Na stronach internetowych kancelarii komorniczych można pobrać właściwe wnioski egzekucyjne. Te jednak są ogólne i może okazać się, że niektóre punkty wniosku należałoby znacząco rozbudować z uwagi na posiadaną wiedzę o dłużniku i jego majątku. W związku z tym najłatwiej samemu skonstruować odpowiednie pismo. Wbrew powszechnej opinii nie jest to wcale takie trudne.
Postawy tworzenia wniosku
Pierwszą i podstawową kwestią jest uzupełnienie pisma o aktualną datę i miejscowość. Ponadto, wniosek należy zaadresować do wybranej kancelarii komorniczej. Warto też wyraźnie zaznaczyć, że jest to wniosek egzekucyjny o zapłatę. Na samym dole kartki należy złożyć czytelny podpis (imię oraz nazwisko), zaś poniżej wskazać załącznik, czyli wspomniany już tytuł egzekucyjny.
Wskaż strony postępowania
We wniosku należy wskazać dłużnika i wierzyciela. W przypadku tego pierwszego nie wystarczy jedynie podać jego imienia, nazwiska czy adresu zamieszkania. Warto też wskazać nr PESEL, NIP, datę urodzenia czy imiona rodziców. W ten sposób komornik nie będzie musiał występować do właściwego urzędu miasta i ustalać danych osobowych dłużnika, ale od razu będzie mógł poszukiwać jego majątku. Ponadto, wierzyciel musi wskazać swoje dane osobowe i numer swojego konta bankowego.
Podaj, na jakiej podstawie domagasz się zapłaty
Istotną częścią wniosku egzekucyjnego jest wymienienie tytułu egzekucyjnego, na podstawie jakiego komornik ma przeprowadzić czynności. Należy zatem napisać, że załącza się tytuł wykonawczy, dla przykładu: Nakaz zapłaty Sądu Rejonowego w Szczecinie z dnia 12.06.2013 roku, sygnatura akt I Nc 1234/13 zaopatrzonego w klauzulę wykonalności z dnia 13.08.2013 roku.
Czego oczekujesz?

Wierzyciel wcale nie musi wnosić o wyegzekwowanie całej sumy, która została wymieniona na tytule. Właśnie dlatego należy wskazać kwotę, którą komornik ma ściągnąć. Dodatkowo, wierzyciel może domagać się zasądzonych w tytule odsetek, kosztów procesu, kosztów klauzuli oraz kosztów poprzedniej egzekucji, jeżeli takowa miała miejsce.
Wskaż sposoby

Aby ściągnąć dług komornik musi wiedzieć, z jakich elementów majątku ma to zrobić. Możesz zatem wskazać wynagrodzenie dłużnika, jego ruchomości (na przykład posiadane samochody), nieruchomości, a także rachunki bankowe lub wierzytelności. Te ostatnie to choćby dochody uzyskiwane z umów zlecenia, o dzieło.
Dodaj komentarz