Jak wybrnąć z sytuacji, w której bank blokuje wypłatę transzy kredytu?
Masz kredyt hipoteczny na budowę lub remont domu. Chcesz podjąć kolejną transzę z kredytu, a bank blokuje jej wypłatę? Jeśli uważasz, że decyzja bankowców jest niesłuszna, i uważasz, że wywiązujesz się ze zobowiązań wobec instytucji, przeczytaj, jak sobie poradzić.
- • Dokumenty: umowa z bankiem, regulamin kredytowania, faktury, potwierdzenia; kalkulator.
Spytaj o dokładny powód wstrzymania wypłaty. Żądaj odpowiedzi i uzasadnienia na piśmie. Jeśli powodem jest fakt, iż z bankowej analizy wynika, że wydałeś więcej pieniędzy niż zakładałeś na dany etap robót, przeczytaj DOKŁADNIE i ze ZROZUMIENIEM (!) umowę i warunki kredytowania. W tych dokumentach zawarte jest rozwiązanie. I na zapisanych w nich zasadach się opieraj.

Przeanalizuj kosztorys inwestycyjny, który przedstawiałeś bankowi. Pamiętaj, że jest on podstawą do analizy, którą sporządził specjalista w banku, oceniający postęp inwestycji. Jeśli postęp robót i ich koszt jest zgodny z zapisami w kosztorysie - ciesz się; jeśli rzeczywiste wydatki różnią się od wartości zapisanych w kosztorysie, twoją bronią będą faktury i potwierdzenia na autentycznie poniesione wydatki. Oraz solidna argumentacja (możesz wykorzystać nawet fakt, że jesteś lojalnym klientem).
Oceń, czy analiza specjalistyczna nie zawiera błędów i nieścisłości - czyli skrupulatnie sprawdź KROK PO KROKU (!): czy został uwzględniony Twój deklarowany wkład własny w inwestycję (i jak został rozliczony), z jakiej rzeczywiście kwoty kredytu jesteś rozliczany. Sprawdź też, czy zgadzają się sumy, różnice czy procenty w analizie (to podstawowe działania matematyczne, więc na pewno dasz sobie z nimi radę). Jeśli cokolwiek się nie zgadza lub jest niezrozumiałe, wnioskuj w banku o pisemne (!) wyjaśnienie.
Zbierz dokumentację potwierdzającą rzeczywiście poniesione wydatki oraz fotografie dokumentujące wykonanie robót. Napisz też pismo odwoławcze, w którym wyjaśnisz, skąd wzięła się różnica między wartościami założonymi, a rzeczywistymi (weź pod uwagę również aktualne realia cenowe i gospodarcze oraz te z okresu, w którym był sporządzany kosztorys). Dokumenty oddaj w banku i żądaj potwierdzenia złożenia, z zaznaczeniem, jakie dokumenty zostały dostarczone.
Jeśli nadal decyzja jest odmowna, a Ty nie za bardzo rozumiesz dlaczego, wnioskuj o szczegółowe uzasadnienie. Jeśli bank oprze się (i uprze) o bazę zapisaną w kosztorysie - masz problem. Możesz próbować negocjować, ale będą to trudne, twarde negocjacje, do których musisz przygotować naprawdę dobre argumenty (jakie - to zależy od Twojej pomysłowości i historii klienta). I jak każde negocjacje mogą doprowadzić Cię do sukcesu.
Spytaj o:
- możliwość skorygowania kosztorysu - taka opcja też istnieje, ale nie wszyscy o tym wiedzą;
- rozwiązania proponowane przez bank - przecież Tobie zależy na dokończeniu inwestycji, a bankowi z kolei zależy na tym, byś wpłacał do kasy pieniądze z tytułu odsetek bankowych. I to może doprowadzić do waszego porozumienia.
Uwagi i spostrzeżenia
- •Po otrzymaniu odmownej decyzji z banku -nie wpadaj w panikę - ochłoń i pomyśl. A potem działaj.
• Przeczytaj teraz:
Galeria

Komentarze
Ostatnio zmieniony: 2013-02-21 21:20:56
Ostatnio zmieniony: 2010-07-27 12:48:20
Dodaj komentarz