Jak wybrać odpowiednie konto osobiste - ROR?

Jest to pierwszy problem przed jakim staje osoba w dorosłym życiu. Często nie zastanawia się, idzie do najbliższego banku i zakłada tam swoje pierwsze konto. Zazwyczaj nie jest to najlepszy wybór, o czym będziecie mogli przeczytać poniżej. Na co zwrócić uwagę przy wyborze konta osobistego?

1

KOSZT PROWADZENIA - obecnie standardem jest brak opłat za prowadzenie podstawowego RORu. Jeżeli Twój bank pobiera pobiera np. 5 zł za prowadzenie to delikatnie mówiąc - oskubuje Cię z pieniędzy.


2

KOSZT JEDNORAZOWEGO PRZELEWU - bez problemu można znaleźć banki, które również za wykonanie tej czynności nie pobierają opłat. Inaczej jest w przypadku kont firmowych, ale o tym nie mówimy. Uważasz, że 2 zł za przelew to nie dużo? Pomyśl, że w miesiącu robisz 5 przelewów. Dodaj do tego koszt prowadzenia...


3

KOSZTy związane z OBSŁUGĄ KARTY do RACHUNKU - Powinny być zerowe, a jedynie moglibyśmy płacić za ubezpieczenie naszej karty - zazwyczaj około 4zł / m-c. Może zaoszczędzone pieniądze na zmianie konta warto przeznaczyć na zwiększenie naszego bezpieczeństwa?


4

OPROCENTOWANIE - Myślę, że na polskim rynku ta pozycja może być pomijana. Banki oferują oprocentowanie w przedziale 0% - 0,1% co nie robi za dużej różnicy zważając na ilość i mobilność naszych pieniędzy.


5

ZABEZPIECZENIA - Moim faworytem są zabezpieczenia SMSem, bo są dużo bezpieczniejsze i wygodniejsze od karty kodów (kartki papieru otrzymywanej od banku ze spisem kilkudziesięciu kodów do transakcji).


6

PEWNOŚĆ INSTYTUCJI + BEZPIECZENSTWO NASZYCH PIENIEDZY - Wiele osób uważa: PKO jest pewniejszym bankiem niż Alior. Lepiej im powierzyć pieniądze, nawet kosztem opłat za prowadzenie, niż ryzykować w Aliorze.
To myślenie jest błędne, bo na dzień dzisiejszy w Polsce jest tylko jeden bank, który nie posiada gwarancji BFG (Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, który zapewnia wypłatę 100% środków do równowartości 50.000euro w przypadku bankructwa banku). Polbank - bo o nim mowa - ma zabezpieczenia odpowiednika polskiego BFG z Grecji.

Dodatkowo sytuacja na polskim rynku finansowym jest bardzo dobra i ma perspektywy rozwoju, więc nie sądzę aby ten punkt mógł mieć większe znaczenie przy wyborze banku.


7

Uwagi i spostrzeżenia

  • Moim zdaniem najważniejszymi punktami są pierwsze trzy z uwzględnieniem punktu nr 5.


Galeria

zdjęcie
zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 22.07.2010

Komentarze

Dobre i praktyczne.

Ostatnio zmieniony: 2013-02-24 09:20:12

Bardzo dobra i praktyczna porada.

Ostatnio zmieniony: 2011-10-04 12:33:37

Warto zwrócić uwagę na darmowe wypłaty z dowolnych bankomatów (w Polsce i na Świecie) w ofercie niektórych banków.

Ostatnio zmieniony: 2011-02-05 02:25:29

A często ludzie kierują się starymi nawykami. Lepiej mieć konto w dużym banku i korzystać tylko z okienka kasowego, czyli obsługi bezpośredniej, niż wybrać inny mniejszy bank i do tego z obsługą internetową.

Ostatnio zmieniony: 2011-01-31 23:33:18

Bardzo dobra porada, wiele ludzi kieruje się marką lub nazwą banku, co często bywa mylące (np. Polbank)

Ostatnio zmieniony: 2010-09-24 10:20:11

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatnościRozumiem i akceptuję
Dodaj opinię o stronie
Dodaj opinię o stronie
  1. anuluj