Jak uzyskać kredyt na dobrych warunkach? Co ma wpływ na zdolność kredytową?
Banki bardzo indywidualnie podchodzą do klienta. Każdy potencjalny kredytobiorca jest prześwietlany na wszystkie możliwe sposoby przez analityków bankowych i od wyników tej analizy zależy na jakich warunkach otrzyma kredyt. W trakcie takiej analizy sprawdzana jest historia kredytowa potencjalnego kredytobiorcy, wypłacalność w danej chwili oraz w przyszłości, zabezpieczenia jakie posiada, jak duże jest ryzyko nie spłacenia przez niego kredytu. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak ważne jest terminowe spłacanie rat kredytów w przeszłości, a nawet rachunków za prąd. Wszelkie informacje o naszej przeszłości kredytowej umieszczane są w BIKu (Biuro Informacji Kredytowej) i przetwarzane tam przez kilka lat, czy chcemy tego, czy nie. Chcąc zaciągnąć kredyt dobrze jest mieć przeszłość kredytową ponieważ jest to informacja dla banku, że potrafimy terminowo spłacać raty. Teraz szczegółowo wymienię co ma wpływ na zdolność kredytową:
Wiek.
Im młodsza osoba tym większe stanowi ryzyko dla banku a co za tym idzie dostanie gorsze warunki kredytu (m.in. wyższa stopa RRSO-Roczna Rzeczywista Stopa Oprocentowania).
Stan cywilny.
Może niektórym wyda się to dziwne ale ten czynnik ma znaczenie. Osoba niezamężna stanowi większe ryzyko ponieważ nie jest zakorzeniona w kraju i w każdej chwili może uciec za granicę nie spłacając kredytu.
Dochody, czyli przychody minus koszty utrzymania (włączając w to potencjalną ratę kredytu który chcemy zaciągnąć). Jeżeli w tym rachunku wychodzimy na plus to jest dobrze. Oczywiście im więcej nam zostaje tym nasza zdolność kredytowa jest większa.
BIK czyli nasza historia kredytowa. To właściwie najważniejszy czynnik poza dochodami. W BIKu przechowywane są informacje o wszystkich kredytach jakie do tej pory zaciągaliśmy (nawet jeżeli były spłacane terminowo), wysokość rat, nazwa banku, liczba dni opóźnienia w spłacie. Dostęp do tych informacji ma każdy bank i zazwyczaj z tego przywileju korzysta analizując potencjalnego kredytobiorcę. Dane o kredytobiorcach przechowywane są przez okres wskazany w upoważnieniu udzielonym przez kredytobiorcę (w przypadku klientów którzy nie spóźniają się ze spłatą rat) lub przez okres do 5 lat (jeżeli opóźnienia wynoszą powyżej 60 dni) a nawet zdarza się, że przez okres 12 lat w celach statystycznych. Nie można tych informacji edytować ani wykasować.
Zabezpieczenie.
Dobrze jest posiadać zabezpieczenie w postaci jakiejś nieruchomości. W przypadku kredytów hipotecznych bank zabezpiecza się na budowanej lub kupowanej przez nas nieruchomości.
Zawód.
Istnieją zawody wysokiego ryzyka dla banku (niektóre banki nie chcą udzielać kredytów osobom działającym w tych branżach, są to m.in. budowlanka, deweloperzy) oraz zawody bardzo pożądane, a co za tym idzie uprzywilejowane (te osoby dostają dużo korzystniejsze warunki kredytowe, są to m.in. lekarze, prawnicy, architekci).
Uwagi i spostrzeżenia
- •Teraz już wiecie dlaczego idąc do tego samego banku co sąsiad, nie dostaniecie kredytu na takich samych warunkach jak on :)
Dodaj komentarz