Jak stworzyć budżet domowy i znaleźć dodatkowe pieniądze?

Każdy z nas zastanawia się jak uzyskać dodatkowe pieniądze. Każdemu z nas przydałyby się dodatkowe pieniądze. Skąd je wziąć? Wystarczy przyjrzeć się naszym wydatkom w domu. Na co wydajemy najwięcej, na co najmniej? Jakie możemy zrobić roszady w wydatkach, aby uwolnić dodatkową gotówkę?

  • kartka papieru
  • długopis
1

Najpierw należy przyglądnąć się naszym miesięcznym PEWNYM przychodom (wynagrodzenia z pracy na etacie itp.). Ważne, aby brać tylko te wartości, które są pewne i niezagrożone (oczywiście zawsze można stracić pracę, skręcić nogę, ale nie bierzemy takich czynników pod uwagę). Należy je zsumować i w ten sposób uzyskujemy kwotę do dyspozycji każdego miesiąca.


2

Teraz przyjrzymy się wydatkom. Ta kategoria zawsze jest bardziej rozbudowana, bo każdy ma więcej sposobów w jakie wydaje pieniądze niż je zarabia. Więc proponuję zrobić coś takiego:
a. opłaty stałe (transza kredytu, czynsz za mieszkanie, abonament za komórkę, dojazdy do pracy, leki, opłata za prowadzenia konta) - wydatki w tej podkategorii nie są do ruszenia. Musimy zapłacić i nie za wiele możemy z tym zrobić. A co można zrobić, będzie pisało dalej.
b. Zakupy (żywność, ubrania, obuwie, meble) - wszystko co kupujemy
c. Przyjemności (kino, teatr, kawa na mieście, spotkanie z przyjaciółmi w restauracji) - wszystko co sprawia nam przyjemność, zastanawiałem się czy nie dorzucić do tej kategorii zakupów np. ubrań, ale stwierdziłem że nie.
d. Nałogi i czynnik latte (papierosy, alkohol, czynności wykonywane automatycznie) - o ile nikt nie ma problemu z definicją nałogu, przy czynniku latte pojawia się zgrzyt. nazwa wzięła się od pracowników dużych korporacji, którzy tuż przed pracą, codziennie, wstępują do Starbucksa i kupują kawę. Albo kupują 4 gazety, z których może jedną przeczytają.

Oczywiście, proszę pamiętać, że każdy ma inną sytuację i te punkty mogą wyglądać inaczej. Ważne żeby zawrzeć tu wszystkie nasze wydatki.


3

Teraz należy policzyć różnicę pomiędzy naszymi przychodami, a wydatkami. Oczywiście - dążymy do tego, aby jak najwięcej pieniędzy nam zostawało w kieszeni.
Jeżeli różnica jest ujemna - z każdym dniem nasze zasoby gotówki maleją! Jest to ostateczny alarm do wprowadzenia zmian. Moim zdaniem natychmiast trzeba obciąć wydatki na przyjemności, zmniejszyć wydatki konsumpcyjne, zmniejszyć abonament, zmienić konto, a w skrajnym przypadku - może przeprowadzić się do mniejszego mieszkania (bo to czynsz zazwyczaj stanowi główną część tego punktu)? Z ratą kredytu nie za wiele jesteśmy w stanie zrobić. Dodatkowo należy przejrzeć porady dla osób z pozytywną różnicą:

Jak zwiększyć różnicę?

Po pierwsze - jeżeli chcemy myśleć o poważnym oszczędzaniu, uważam, że jedną z podstawowych potrzeb jest wyeliminowanie nałogów i czynnika latte. Nie powinniśmy tracić żadnych pieniędzy, dlatego że musimy lub dlatego, że się przyzwyczailiśmy do kawy za 5zł przed pracą. Pamiętaj, że 15zł dziennie (paczka papierosów + kawa) to ponad PIĘĆ TYSIĘCY ROCZNIE! Wolisz pojechać na świetne wakacje, czy kupować codziennie kawę, zamiast pić w domu?

Po drugie - może warto byłoby stworzyć coś takiego jak "FUNDUSZ ROZRYWKOWY"? Powiedzmy, że zawsze 10% naszych dochodów lądowałoby tam i byłyby to pieniądze na nasze zachcianki, piwo na mieście, kino, jakaś pamiątka miasta itp. Jeżeli się na to zdecydujemy, pozostałości w tym funduszu proponuję pozostawiać na następny miesiąc, a nie dorzucać do oszczędności.

Po trzecie - oczywistość - zmniejszyć pieniądze przeznaczane na zakupy, ale uwaga. Moim zdaniem nie powinno się oszczędzać na jedzeniu. Ale uważam, że zakup kolejnej pary spodni może być zbędny i poczekać do następnego miesiąca.


4

Ostatni krok - Ciesz się dodatkowymi pieniędzmi! Może dzięki nim szybciej spłacisz kredyt, uzyskując jeszcze więcej pieniędzy do dyspozycji, co pozwoli na zwiększenie odkładanej kwoty i wartości funduszu rozrywkowego, a odkładana kwota przełoży się na jeszcze szybszą spłatę...


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie
zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 20.07.2010

Komentarze

Co miesiąc robię podsumowanie i spisuję wydatki. W wyniku czego jestem w stanie stwierdzić, czy za dużo na coś wydaję lub czy coś niepotrzebnego kupuję. Faktycznie na jedzenie idzie sporo pieniędzy, ale trzeba kupować rozsądnie i nie za dużo, bo przeważnie tak jest, że potem to wyrzucamy do kosza i strata jest.

Ostatnio zmieniony: 2013-06-08 16:03:14

warto założyć sobie zeszyt lub plik excel i notować wszystkie wydatki, później przy analizowaniu możemy zobaczyć na co wydajemy najwięcej pieniędzy i starać się wyeliminować niepotrzebne wydatki

Ostatnio zmieniony: 2013-05-08 11:58:02

Problem zaczyna się w przypadku, gdy nie ma już na czym oszczędzać. Znoszone spodnie, i to tylko i wyłącznie z ciuchlandu, jedzenie koniecznie nie za drogie, bo nie wystarczy do końca miesiąca i żadnych wyjść do kina, czy jedzenia na mieście, bo na to już nie wystarcza. I co wtedy?

Ostatnio zmieniony: 2012-05-09 10:15:27

Bardzo wartościowa porada zwłaszcza w czasach gdy ceny rosną nieproporcjonalnie szybko w stosunku do zarobków, które utrzymują się na tym samym poziomie, a nawet bywają niższe. Pozdrawiam

Ostatnio zmieniony: 2011-03-10 21:46:48

Dobre porady, ale trzeba mieć jeszcze mocny charakter, aby trzymać się wyznaczonych planów oszczędzania.

Ostatnio zmieniony: 2011-03-07 17:42:27

Łatwiej oszczędzić złotówkę niż ją wydać - moim zdaniem to powinno być hasło wyjściowe. Oszczędzanie to nie odmawianie sobie każdej przyjemności, a racjonalne zarządzanie funduszami. Świetne porady dla początkujących.

Ostatnio zmieniony: 2011-02-28 19:17:03

Oszczędzanie to dobry krok w stronę zamożności - oszczędzanie, ale nie skąpstwo, bo to wielka różnica. Na jedzeniu nawet trzeba oszczędzać, bo to jeden z największych pochłaniaczy pieniędzy, ale nie rezygnować z posiłków i się głodzić, tylko kupować jedzenie niezbędne i przynoszące nam wartość w postaci lepszego zdrowia i kondycji.

Ostatnio zmieniony: 2011-02-12 19:34:28

O oszczędzaniu nigdy dość. Oszczędzają bogaci to i nam się opłaci. Popieram.

Ostatnio zmieniony: 2010-08-18 15:49:56

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatnościRozumiem i akceptuję
Dodaj opinię o stronie
Dodaj opinię o stronie
  1. anuluj