Jak robić dobre mapy myśli?

Ostatni trend w nauce to mapy myśli. Są uznane za skuteczniejszą formę nauki niż tabele, wykresy, diagramy czy w końcu lity tekst. Efekty są niesamowite, jeżeli potrafimy robić je z głową. Poniżej zaprezentuję podstawowe wskazówki do robienia tychże map.

  • kolorowe pisaki
  • duża kartka papieru (zazwyczaj A3, czasem A4)
1

Nie zaczynaj od razu pisać! Poczekaj, zastanów się chwilę. Mapę myśli należy dobrze przemyśleć, zwłaszcza jak dopiero zaczyna się je robić. Początki zawsze są trudne i nie należy się tym przejmować.


2

Weź dużą kartkę (A3 będzie odpowiednia, czasami wystarczy A4), różnokolorowe flamastry (najlepiej unikać dużych ilości czerwonego, ewentualnie używać do NAJWAŻNIEJSZYCH kilka rzeczy i to nie w 1 czy 2 rzędzie - rozumiem, że kolor miłości, ale też uznany za rozpraszający i zbytnio odwracający uwagę od reszty).


3

Na samym środku napisz wielkimi literami główny temat, np. CENA. Kolor wyraźny - granat, czerń, brąz, ciemna zieleń. Dobrze jakby był napisany grubszym pismem.


4

Teraz zastanów się nad podstawowym podziałem. Najlepiej zapisać tu wszystkie rzeczy jakie kojarzą nam się z tematem, które się wzajemnie w sobie nie zawierają. Nie bójmy się pisać dookoła kartki. Tu zazwyczaj odnośników powinno być od 2 do 5-6. Ale wszystko zależy od tematu. Najlepiej jakby były napisane troszeczkę mniejszą czcionką, ale także lepiej wielkimi literami.

W moim przypadku mogłoby to być, hmm, KSZTAŁTOWANIE (w domyśle: ceny), METODY POPYTOWE (w domyśle: ustalania cen), METODY KOSZTOWE (j.w.), METODY ZYSKOWE i METODY KONKURENCYJNE.
Każda mapa myśli wygląda inaczej!


5

Teraz od wypisanych powyżej zagadnień piszemy kolejne skojarzenia, można już pisać małymi literami. Chodzi o to, aby coraz bardziej uszczegóławiać mapę - 2. rząd.

Ciężko by mi było tutaj wypisać wszystkie odnośniki do 5 kategorii pierwszego rzędu, więc skupię się np. na METODACH POPYTOWYCH, od których to wypiszę: popytowa, skimming, penetracyjna, prestiżowa, asortymentowa, wiązana i odd-even.


6

Ponieważ nie prezentuję teraz bardzo skomplikowanej mapy, teraz mamy ostatnią kategorię - Trzeci rząd. Przy pojęciach, które są trudniejsze dopisuje sobie jedno lub kilka słów wyjaśnienia, np.
odd-even -> nie 10zł, a 9,99zł
skimming -> spijanie śmietanki, od wysokiej ceny do coraz niższej z czasem
prestiżowa -> stała, wysoka cena, Porsche.


7

Uwagi i spostrzeżenia

  • Nie zalecam używania koloru czerwonego - odwraca naszą uwagę.

  • Do kategorii tego samego rzędu dla przejrzystości używajmy tych samych kolorów.

  • Uczmy się obejmując wzrokiem całą kartkę, a potem śledząc hasła od


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie
zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 22.07.2010

Komentarze

ciekawe

Ostatnio zmieniony: 2013-02-27 21:02:27

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatnościRozumiem i akceptuję
Dodaj opinię o stronie
Dodaj opinię o stronie
  1. anuluj