Jak robić dobre mapy myśli?
Ostatni trend w nauce to mapy myśli. Są uznane za skuteczniejszą formę nauki niż tabele, wykresy, diagramy czy w końcu lity tekst. Efekty są niesamowite, jeżeli potrafimy robić je z głową. Poniżej zaprezentuję podstawowe wskazówki do robienia tychże map.
- • kolorowe pisaki
- • duża kartka papieru (zazwyczaj A3, czasem A4)

Nie zaczynaj od razu pisać! Poczekaj, zastanów się chwilę. Mapę myśli należy dobrze przemyśleć, zwłaszcza jak dopiero zaczyna się je robić. Początki zawsze są trudne i nie należy się tym przejmować.

Weź dużą kartkę (A3 będzie odpowiednia, czasami wystarczy A4), różnokolorowe flamastry (najlepiej unikać dużych ilości czerwonego, ewentualnie używać do NAJWAŻNIEJSZYCH kilka rzeczy i to nie w 1 czy 2 rzędzie - rozumiem, że kolor miłości, ale też uznany za rozpraszający i zbytnio odwracający uwagę od reszty).

Na samym środku napisz wielkimi literami główny temat, np. CENA. Kolor wyraźny - granat, czerń, brąz, ciemna zieleń. Dobrze jakby był napisany grubszym pismem.

Teraz zastanów się nad podstawowym podziałem. Najlepiej zapisać tu wszystkie rzeczy jakie kojarzą nam się z tematem, które się wzajemnie w sobie nie zawierają. Nie bójmy się pisać dookoła kartki. Tu zazwyczaj odnośników powinno być od 2 do 5-6. Ale wszystko zależy od tematu. Najlepiej jakby były napisane troszeczkę mniejszą czcionką, ale także lepiej wielkimi literami.
W moim przypadku mogłoby to być, hmm, KSZTAŁTOWANIE (w domyśle: ceny), METODY POPYTOWE (w domyśle: ustalania cen), METODY KOSZTOWE (j.w.), METODY ZYSKOWE i METODY KONKURENCYJNE.
Każda mapa myśli wygląda inaczej!

Teraz od wypisanych powyżej zagadnień piszemy kolejne skojarzenia, można już pisać małymi literami. Chodzi o to, aby coraz bardziej uszczegóławiać mapę - 2. rząd.
Ciężko by mi było tutaj wypisać wszystkie odnośniki do 5 kategorii pierwszego rzędu, więc skupię się np. na METODACH POPYTOWYCH, od których to wypiszę: popytowa, skimming, penetracyjna, prestiżowa, asortymentowa, wiązana i odd-even.

Ponieważ nie prezentuję teraz bardzo skomplikowanej mapy, teraz mamy ostatnią kategorię - Trzeci rząd. Przy pojęciach, które są trudniejsze dopisuje sobie jedno lub kilka słów wyjaśnienia, np.
odd-even -> nie 10zł, a 9,99zł
skimming -> spijanie śmietanki, od wysokiej ceny do coraz niższej z czasem
prestiżowa -> stała, wysoka cena, Porsche.
Uwagi i spostrzeżenia
- •Nie zalecam używania koloru czerwonego - odwraca naszą uwagę.
- •Do kategorii tego samego rzędu dla przejrzystości używajmy tych samych kolorów.
- •Uczmy się obejmując wzrokiem całą kartkę, a potem śledząc hasła od
• Przeczytaj teraz:
Galeria


Komentarze
Ostatnio zmieniony: 2013-02-27 21:02:27
Dodaj komentarz