Jak poprawić zdolność kredytową?
Czasem w życiu nadchodzi taki moment, że potrzebujemy uzyskać kredyt. Kupujemy pralkę, samochód, dom i potrzebujemy pieniędzy z banku. Jakie informacje na nasz temat sprawdza wówczas bank? Co bierze pod uwagę? Jak możemy poprawić swoją zdolność kredytową?
Jakie aspekty analizuje bank (lub inna instytucja kredytowa) podczas oceny naszej zdolności kredytowe? Podstawowe informacje jakie interesują bank to:
- wysokość posiadanych przez kredytobiorcę stałych dochodów (umowa o pracę, kontrakt, emerytura, renta itp.
- wysokość stałych wydatków kredytobiorcy (czynsz, opłaty za media, raty innych kredytów, alimenty itp.
- liczba osób pozostających na utrzymaniu kredytobiorcy.
Istotne są również:
- charakter miejsca zamieszkania (stałe zameldowanie, tymczasowe
- posiadanie współmałżonka, jego dochody, istnienie rozdzielności majątkowej;
- korzystanie z kredytów w innych bankach;
- rodzaj zabezpieczenia spłaty kredytu (osobiste, rzeczowe, weksel, poręczenie, gwarancja, zastaw, hipoteka itp.
- cechy osobiste osoby ubiegającej się o kredyt.
Załóżmy, że bank zgromadził już potrzebne informacje. Jak teraz jest obliczana zdolność kredytowa (ZK)?
Za pomocą poniższego wzoru:
ZK = (Dn - R - Z) / L
gdzie:
Dn - średni miesięczny dochód netto gospodarstwa domowego kredytobiorcy
R - wysokość miesięcznej raty wnioskowanego kredytu (wraz z odsetkami)
Z - miesięczne zobowiązania kredytobiorcy
L - liczba osób w gospodarstwie domowym
Tak uzyskany wynik określa, jaki dochód przypadnie na każdego członka gosp. domowego po spłacie wszystkich zobowiązań. Wysokość tej kwoty jest ustalana odrębnie przez każdy bank.
Uchwalona przez KNF w lutym 2010 tzw. "Rekomendacja T" zaostrzyła kryteria oceny zdolności kredytowej m.in. ustalając, że kredyt może być udzielony jedynie wtedy, gdy 'Dn - R - Z' nie przekroczy 50% miesięcznych dochodów gosp. domowego.
Inną metodą używaną przez banki do oceny zdolności kredytowej jest tzw. credit scoring. Jest to ocena punktowa, w której odpowiednie wartości liczbowe przyporządkowane są poszczególnym cechom ilościowym i jakościowym kredytobiorcy. Jednak sposób takiej punktacji i jej analizy jest ustalany indywidualnie w każdym banku.
Historię naszych transakcji kredytowych przechowuje BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej. BIK wraz z raportami kredytowymi udostępnia bankom oraz SKOK-om również wspomniane powyżej oceny punktowe, które wykorzystywane są w procesie podejmowania przez nie decyzji kredytowych.
Każdy może się zwrócić do BIK o udostępnienie takiej informacji na swój temat. Jednak raport z zakresem informacji zawierającym np. nasza ocenę punktową jest odpłatny.
Nieodpłatnie możemy raz na pół roku zamówić w BIK tzw. "Informację Ustawową", która zawiera podstawowe informacje o naszej historii kredytowej (a także o tym kiedy i jaki bank odpytywał BIK na nasz temat). Warto z tej możliwości korzystać choćby po to by sprawdzić, czy nasze dane są odpowiednio aktualizowane przez banki i SKOK-i oraz czy nie mamy zobowiązań, o których zapomnieliśmy lub z którymi się nie zgadzamy.
Skoro wiemy co wpływa na ocenę naszej zdolności kredytowej, to myślę, że teraz będzie prościej ją poprawić. Nie tylko poprzez zmianę aspektów i wartości ocenianych przez bank, ale także pracując na pozytywną historię kredytową, przechowywaną w BIK.
• Przeczytaj teraz:
Galeria


Komentarze
Ostatnio zmieniony: 2013-02-25 15:18:52
Ostatnio zmieniony: 2013-02-16 23:10:02
Ostatnio zmieniony: 2013-02-15 20:16:03
Ostatnio zmieniony: 2013-02-11 22:18:21
Ostatnio zmieniony: 2011-03-08 23:30:13
udać co? Aby mieć dobrą historię kredytową, wystarczy poprawnie używać karty kredytowej. Wziąć kredyt 0% na jakieś RTV/AGD i porządnie spłacać. To wszystko zostaje w BIK i buduje nasza opinię solidnego klienta.
A aspekty indywidualne oceniane przez banki.. Cóż, na wysokość wypłaty decydującego wpływu nie mamy, ale na koszty już owszem. Podobnie na cechy osobiste (bo to tez ma znaczenie podczas rozmowy z pracownikiem banku). Myślę, że dobrze tez wiedzieć, że forma zabezpieczenia spłaty kredytu może mieć znaczenie dla warunków jego udzielenia.
Ostatnio zmieniony: 2011-02-17 18:36:42
Ostatnio zmieniony: 2011-02-17 16:37:55
Ostatnio zmieniony: 2011-02-17 09:47:44
Dodaj komentarz