Jak płacić mniej za lekarstwa i kosmetyki?
W poniższej poradzie postaram się przedstawić kilka sposobów, które pozwolą zredukować nieco koszty ponoszone na zakupy lekarstw i kosmetyków. A są to koszty nie małe…
W aptekach zawsze pytaj o tańsze odpowiedniki. Lekarze nie znają wszystkich dostępnych na rynku lekarstw zawierających daną substancję czynną. Wypisują więc na recepcie tę nazwę, którą kojarzą najlepiej lub której producent zasponsorował im ostatnio wakacje lub wyposażenie gabinetu (co nadal jest niestety częstą praktyką). Tymczasem my mamy pełne prawo zakupu lekarstwa będącego odpowiednikiem tego wypisanego na recepcie. Farmaceuta wyda nam go jedynie, jeśli będzie zawierał identyczną (lub mniejszą) ilość identycznej substancji czynnej. Nie ma zatem obawy, że lekarstwo nie będzie działać, albo że nam zaszkodzi. Różnica w cenie wynika z tego, że po wygaśnięciu patentu firmy farmaceutyczne mogą wziąć gotową technologię nie ponosząc tym samym wydatków na kosztowne badania. Oferowana cena może być więc znacznie niższa. Jak znacznie? 16 zł zamiast 180 (osobiście tego doświadczyłem).
Z kosmetykami rzecz ma się podobnie, choć nie identycznie. Zawierają one z reguły wiele składników. Zwykle nie istnieje zatem coś takiego jak wierny odpowiednik. Warto jednak rozejrzeć się za preparatami opartymi na tej samej substancji czynnej i zbliżonym składzie. Tym razem nie wyręczy nas niestety farmaceuta, musimy poszukać sami. No i nie kupujmy tych zupełnie najtańszych.
Korzystajmy z aptek internetowych. Oferują one zauważalnie niższe ceny a niekiedy również darmową dostawę. Najlepszym rozwiązaniem jest jednak odbiór osobisty. Jeśli mamy taką możliwość (punkt odbioru znajduje się w pobliżu naszego miejsca zamieszkania lub pracy), korzystajmy z niej.
Obecnie rynek aptek w Polsce jest bardzo konkurencyjny. Farmaceuci zachęcają więc klientów do zaopatrywania się właśnie u nich. Często można spotkać karty stałego klienta, uprawniające do zniżek. Warto także pytać o rabaty. Apteki naprawdę ich udzielają.
Galeria


Komentarze
Ostatnio zmieniony: 2013-02-21 21:36:06
Ostatnio zmieniony: 2011-01-31 23:43:10
Z mojego doświadczenia wynika, że są to leki z reguły tańsze.
Po drugie, często słychać o tym, że producenci 'na zachodzie' sprzedają produkty lepszej jakości - jeśli podobnie jest z lekami, to kolejna korzyść.
Ostatnio zmieniony: 2011-01-29 13:51:42
Ostatnio zmieniony: 2011-01-03 13:10:47
Ostatnio zmieniony: 2010-08-15 12:58:17
Dodaj komentarz