Jak oceniać stosunek Ceny do Zysku?

Jakiś czas temu poproszono mnie o napisanie porady dot. wskaźników giełdowych. Postanowiłem zagłębić się bardziej w ten temat i opisać je po kolei. Szybko jednak okazało się, że ujęcie tego w jednej poradzie nie bardzo ma sens (ludzie nie lubią czytać za dużo naraz a mnie paluchy bolą od klepania klawiatury). W związku z powyższym, temat ten rozbiję na części.Zacznijmy od złowrogo brzmiącego wskaźnika C/Z (stosunek Ceny do Zysku) zwanego za oceanem jako P/E (Price to Earning ratio).

  • Nieco Logiki
1
Wykonano w programie MS WORD Wykonano w programie MS WORD

Wskaźnik P/E jest – mimo zawiłej nazwy – najprostszym wskaźnikiem, który pozwala nam ocenić szanse waloru giełdowego na tak zwany wzrost.

Jak policzyć P/E ?

Najpiękniejsze na tej planecie jest to, że Pan Bóg stworzył Adama, Ewę i analityka rynkowego.
Analityk rynkowy to osoba, która liczy takie duperele za nas i wklepuje owoce swej pracy na różnego rodzaju serwisy jak np. bankier.pl lub stooq.pl (pierwszy cenię za fajne narzędzie do analizy technicznej a drugie ma dobrą bazę danych). Aby przekonać się jakie jest C/Z interesującego nas waloru, wystarczy wejść na którąś z tych stron, wybrać interesujący nas walor i tam C/Z stoi jak wół.

Skoro już wyjaśniliśmy sobie jak zdobyć potrzebne informacje, opowiem wam jak z nich skorzystać.


2

Jeżeli C/Z jest ujemne:

Walor przynosi stratę - można kupić jak firma wyjdzie na plus, wzmocni fundamenty i się ogarnie - ale jeszcze nie dziś.


3

Jeżeli C/Z mieści się w przedziale 0 - 7

Walor przynosi mały zysk - być może firma jest niestabilna, być może jest bardzo niedoceniona przez inwestorów


4

Jeżeli C/Z mieści się w przedziale 7,01 - 10

Walor przynosi zysk - jeżeli firma ma mocny fundament, to można kupić


5

Jeżeli C/Z mieści się w przedziale 10,11 - 15,00

Walor przegrzany - nawet jak przynosi zysk, to należy mieć kurs na oku bo powinien wkrótce spaść


6

Jeżeli C/Z przekracza 15,00

Nie mów żonie, że kupiłeś te akcje. Przechwyć w lutym PIT z domu maklerskiego, zanim żona go znajdzie.


7

Reasumując: monitorowanie Wskaźnik P/E jest prostą i łatwą umiejętnością, która potrafi być bardzo pomocna podczas oceniania perspektyw rozwojowych indeksów oraz walorów giełdowych.


8

Uwagi i spostrzeżenia

  • C/Z i P/E to to samo - dlatego stosuję te nazwy zamiennie.

  • Pamiętaj: to Ty ponosisz odpowiedzialność za swoje inwestycje, nie ja. P/E jest tylko jednym z wskaźników i czasem jest tak, że spółka z dobrym C/Z upada a inna z kiepskim C/Z idzie do góry! Giełda nie jest rynkiem zamkniętym!

  • Czasem giełda miewa takie P/E, że niektórzy zrywają lokaty i biegną z kasą do domu maklerskiego gubiąc po drodze gacie. Od tego są kryzysy.

  • Nawet pospolici spekulanci zdają sobie sprawę z logiki monitorowania P/E i nielogiki jego olewania, tak czy siak spekulacja kwitnie niczym grzyby po deszczu – tak więc kurs może czasem rosnąć, nawet jeżeli P/E jest przegrzane.

  • Analizowałem kiedyś spółkę, której P/E było większe niż 300! Oznaczało to, że na każdą zainwestowaną stówę, spekulant (inwestorem tych Panów nie nazywajmy) otrzymywał ok. 30 groszy zysku! Odkładając ten pieniądz na lokacie miałby ok. 4 i pół złotego zysku.


Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 30.06.2011

Komentarze

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatnościRozumiem i akceptuję
Dodaj opinię o stronie
Dodaj opinię o stronie
  1. anuluj