Jak korzystać z analizy technicznej (cz 1)?
Przedstawię główne założenia analizy technicznej. Są one pomocne w zrozumieniu tej techniki inwestowania.

Analiza techniczna jest badaniem zachowania rynku, przede wszystkim na podstawie wykresów notowań poszczególnych instrumentów. Celem analizy jest przewidywanie przyszłych ruchów cenowych. Analiza techniczna opiera się na trzech głównych założeniach:
* rynek dyskontuje wszystko
* ceny podlegają trendom
* historia się powtarza
Rynek dyskontuje wszystko
Analitycy techniczny są zdania, że wszystkie czynniki, które mogą mieć wpływ na ceny instrumentów finansowych są już uwzględnione w cenie. Można to tłumaczyć tym, iż zachowania cen odzwierciedlają rynkową grę popytu i podaży. W związku z tym analitycy techniczni są zdania, że nie trzeba badać poszczególnych czynników wpływających na ceny, ponieważ rynek wie wszystko i to on kształtuje notowania. Nie ma zatem potrzeby szukania przyczyn wzrostów bądź spadków. W związku z tym należy badać wykresy w celu wyciągnięcia wniosków mogących pomóc w przewidywaniu cen w przyszłości.
Ceny podlegają trendom
Podstawowym zadaniem analizy techniczne jest rozpoznanie trendu, czyli kierunku w którym podążają ceny. Analityk techniczny stara się wiec odpowiedzieć na pytanie w którym momencie zaczyna się trend ( nie jest istotne czy spadkowy czy wzrostowy). Ważnym stwierdzeniem analizy technicznej jest to, iż większe jest prawdopodobieństwo kontynuowania trendu, niż odwrócenia jego kierunku.
Historia się powtarza
Podczas badania wykresów można odnaleźć odpowiednie wzory, które zwane są formacjami. Oznacza to, iż odnajdując formacje w przeszłości analityk techniczny bada jak zachowywały się notowania po jej wystąpieniu. Znając zachowania rynku z przeszłości, może prognozować przyszłość w wypadku pojawienia się danej formacji. Założenie to opiera się na tym, iż ludzie powtarzają swoje zachowania.
Osoba wykorzystująca analizę techniczną stara się odszukać na wykresie przede wszystkim trendów oraz formacji. na ich podstawie jest w stanie z określonym prawdopodobieństwem prognozować przyszłe ruchy cenowe.
Należy według mnie zaznaczyć, iż analiza techniczna jest najpopularniejsza wśród inwestorów indywidualnych. Zarządzający portfelami akcji stosują przede wszystkim analizę fundamentalna, a jeśli kierują się analiza techniczną to nie przyznaja się do tego oficjalnie. Analiza techniczna dotyczy przede wszystkim horyzontu krótko i średnioterminowego. Warto zaznaczyć, i zasady działania analizy technicznej są uniwersalne, bez względu na to czy jest to rynek akcji czy walut.
Uwagi i spostrzeżenia
- •Wszystkich zainteresowanych zgłębianiem analizy technicznej zachęcam do zapoznania się z „biblią analizy technicznej” – „Analiza techniczna rynków finansowych John Murphy.
Komentarze
Ostatnio zmieniony: 2013-02-14 18:49:44
Dodaj komentarz