Jak kończąc studia mieć sporo pieniędzy?

Wielu studentów brnie przez studia, nie zastanawiając się nad swoim budżetem. To pomogą rodzice, to jakieś stypendium. Słowem, finansowa dowolność. Niestety studia kiedyś się kończą i wypadałoby stanąć na finansowe "nogi". Dla większości, która nie myślała o temacie pieniędzy już na studiach, jest to ciężka lekcja. Zazwyczaj pierwsza praca nie powala zarobkami na kolana, a tu drogie mieszkanie, drogi samochód, drogie jedzenie i za wszystko trzeba płacić. A oszczędności zero.

  • wniosek o kredyt studencki
  • sumienność w realizowaniu planu
  • konto w banku z dobrą ofertą lokat
1

Jeśli jesteś na pierwszym roku studiów, to idealnie. Istnieje rządowy program specjalnych studenckich kredytów. Jak tylko zaczniesz studia, złóż o taki kredyt wniosek. Wydaje się, że nie najlepiej jest zaczynać swoją życiową karierę od długu, ale pieniądze z kredytu studenckiego, to właściwie pieniądze pożyczone za darmo (oprocentowanie jest na prawdę znikome). Mój sposób nie wiąże się też z żadnym ryzykiem, nawet w najgorszym wypadku będziesz mieć z czego spłacić kredyt i jeszcze trochę na tym zarobisz.


2

Jak już otrzymasz kredyt, warto założyć sobie konto w banku, najlepiej zupełnie darmowym i z dobrą oferta lokat (jak najwyższe oprocentowanie).


3

Każdą, ale to każdą transzę kredytu wpłacaj na lokatę. Zakładając, że na twoje utrzymanie na studiach łożą rodzice, lub zarabiasz we własnym zakresie, nie będziesz musieć korzystać z pieniędzy z kredytu studenckiego. I teraz najlepsze: oprocentowanie tego kredytu wynosi 0,5 razy stopa redyskontowa Narodowego Banku Polskiego, czyli na dzień dzisiejszy około 1,8%. Lokata, na którą wrzucasz pieniądze, najlepiej jakby miała jak najwyższe oprocentowanie. Powiedzmy, że uda Ci się znaleźć lokatę na 5%, różnica w oprocentowaniu trafia do twojej kieszeni. Co lepsze, oprocentowanie kredytu zaczyna działać dopiero w momencie, kiedy zaczynasz go spłacać, czyli w normalnych warunkach dwa lata po skończeniu studiów. Do tego czasu kasa na lokacie poważnie urośnie.
Trochę liczb:
- Zakładając, że bierzesz kredyt na pierwszym roku i studia trwają 5 lat, łącznie zaciągniesz 30 000 PLN kredytu.
- Spłata zaczyna się dopiero w dwa lata po skończeniu studiów, a do tego czasu na 5% lokacie pożyczona suma urośnie do 37 571 PLN.
- Spłata następuje w ratach po 300 PLN plus odsetki, czyli co najwyżej 325 PLN, spłacasz z twojej inwestycji, a reszta nadal pracuje.
- Kwota 37571 PLN daje co miesiąc 156,55 PLN odsetek, więc tak na prawdę z kieszeni wyciągasz co miesiąc mniej niż 170 PLN na spłatę kredytu


4

Po spłaceniu wszystkich rat cieszysz się zaoszczędzonymi pieniędzmi, które w zasadzie nic Cię nie kosztowały, a same "się oszczędziły".


5

Uwagi i spostrzeżenia

- Jeśli ma to być bezpieczny sposób na pomnożenie kapitału, nie inwestuj na giełdzie papierów wartościowych, w ryzykowne fundusze czy na rynku FOREX. Jeśli Ci się nie powiedzie w tych ryzykownych inwestycjach, zostaniesz tylko i wyłącznie ze sporym długiem do spłacenia.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 24.09.2010

Komentarze

cenne

Ostatnio zmieniony: 2013-02-21 21:29:02

Przyda się? Cenna porada.

Ostatnio zmieniony: 2012-01-11 14:20:17

Przegapiłem :-(

Ostatnio zmieniony: 2011-02-05 02:34:30

Porada ciekawa dla początkujących studentów.

Ostatnio zmieniony: 2011-01-11 17:53:32

Chyba z tego skorzystam jak pójdę na studia wygląda to bardzo ciekawie.

Ostatnio zmieniony: 2010-12-12 14:36:50

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatnościRozumiem i akceptuję
Dodaj opinię o stronie
Dodaj opinię o stronie
  1. anuluj