Jak czytać prospekty emisyjne spółek giełdowych?

Prospekt emisyjny jest dokumentem zawierającym wszystkie potrzebne informacje, które inwestor powinien znać zanim kupi akcje spółki w pierwszej ofercie publicznej (IPO). Jest to dokument dość obszerny (nie rzadko zawiera aż 600 stron), a nie każda informacja w nim zawarta jest równie ważna. Czytaj dalej, jeśli chcesz wiedzieć, które są najważniejsze.

  • prospekt emisyjny, czas, cierpliwość
1

Prospekty emisyjne zazwyczaj rozpoczynają się podsumowaniem, czyli zwięzłym streszczeniem wszystkich informacji, które są rozwinięte w dalszych częściach. Nie czytaj podsumowań. Zbyt wielu inwestorów poprzestaje tylko na ich lekturze, bo wydaje im się że już wszystko o spółce wiedzą. W prospektach emisyjnych znajdują się co prawda ostrzeżenia, że podsumowanie nie może zastępować lektury całego prospektu, ale wielu inwestorów nic sobie z niego nie robi. Nie czytaj zatem podsumowania.


2

Na początek przeczytaj sekcję poświęconą spółce giełdowej, która często nosi nazwę "dane o emitencie" lub "dane o działalności emitenta". W tej części znajdują się informacje na następujące tematy:
- profilu działalności spółki,
- branży,
- otoczeniu prawnym,
- rynkach zbytu,
- konkurencji.
To bardzo ważny dział prospektu emisyjnego, który trzeba dokładnie przeczytać i starać się zrozumieć specyfikę branży w której działa spółka oraz profil jej działalności.


3

Przejdź teraz do sekcji poświęconej członkom zarządu i rady nadzorczej, jeżeli została wyodrębniona i nie wchodziła w skład działu zawierającego dane o emitencie. Zwróć uwagę czy w radzie nadzorczej zasiadają ludzie z wykształceniem finansowym, prawnym lub ekonomicznym. To oni nadzorują pracę zarządu, więc muszą umieć czytać sprawozdania finansowe.


4

Zapoznaj się z danymi finansowymi zawartymi w bilansie, rachunku zysków i strat, rachunku przepływów pieniężnych oraz w notach objaśniających. Dzięki nim dowiesz się co tak na prawdę "w trawie piszczy". Zwróć uwagę na aktualność danych, tzn. jaki czas minął od momentu ich publikacji do momentu udostępnienia prospektu emisyjnego.


5

Jeżeli prospekt emisyjny zawiera dział prognoz finansowych zapoznaj się z nim. Uważaj jednak - bardzo dużo prognoz jest niedokładnie sporządzanych. Dobra prognoza powinna dokładnie wyjaśniać w oparciu o jakie założenia została sporządzona.


6

Przeczytaj sekcję poświęconą czynnikom ryzyka. Zastanów się które rodzaje ryzyka spółka jest w stanie kontrolować, a które znajdują się poza jej kontrolą.


7

Bardzo ważną częścią prospektu emisyjnego są aneksy. Powinny one zawierać ważne informacje, o których zarząd dowiedział się po dniu zatwierdzenia prospektu ale przed dniem oferty publicznej. W praktyce wiele spółek giełdowych zamieszcza informacje mało ważne, co prowadzi do ich niepotrzebnego mnożenia. Trzeba jednak zajrzeć do aneksów prospektu emisyjnego, żeby nie ominąć jakiejś ważnej informacji.


8

Jeżeli zamierzasz kupić akcje spółki w pierwszej ofercie publicznej (IPO), przeczytaj dział który może nosić nazwę "dane o emisji". Znajdziesz w nim informacje o liczbie akcji wprowadzanych do obrotu, o sposobach dokonywania zapisów na akcje, o tym czy akcje są uprzywilejowane co do dywidendy, itd.


9

Mając dość dokładną wiedzę o spółce możesz się teraz zastanowić czy chcesz kupować jej akcje czy nie. Owocnych przemyśleń!


Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 13.03.2011

Komentarze

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatnościRozumiem i akceptuję
Dodaj opinię o stronie
Dodaj opinię o stronie
  1. anuluj