Jak „przeskoczyć Belkę”?

Podatek od dochodów kapitałowych, zwany od nazwiska ówczesnego ministra finansów „podatkiem Belki”, został wprowadzony w 2001. Od tego czasu kolejne partie polityczne obiecują jego zniesienie po wygranych wyborach. Można czekać na wypełnienie tych obietnic. Można również w legalny sposób uniknąć jego zapłacenia. Z oczywistych względów skupię się tutaj na tym drugim rozwiązaniu.

  • rozsądek
  • chęć maksymalizacji zysku
1

Lokaty z kapitalizacją dzienną:
Konstrukcja podatku pozwala wykorzystać zaokrąglenia liczb do zredukowania kwoty podatku do 0 zł. Wystarczy, że lokata, którą wybierzemy, będzie posiadała dzienną kapitalizację odsetek. Ograniczeniem w tym przypadku jest maksymalna kwota lokaty, która pozwala ominąć podatek. Banki nie stawiają już jednak zwykle ograniczeń co do liczby zakładanych lokat. Nie jest to więc poważna niedogodność.


2

Konta oszczędnościowe z dzienną kapitalizacją:
Zasada działania jest identyczna jak w przypadku punktu pierwszego.


3

Inwestycyjne Fundusze Parasolowe:
Pozwalają na konwersję subfunduszy w obrębie jednego funduszu parasolowego bez konieczności płacenia za każdym razem podatku. Pozwala to na ograniczenie daniny do kwoty wynikającej z faktycznie osiągniętego przez nas zysku.


4

Polisy Inwestycyjno - Ubezpieczeniowe:
Polisy oferują większą swobodę konwersji jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych. Nie musimy bowiem ograniczać się do jednego funduszu parasolowego. Ceną którą za to płacimy są wyższe opłaty administracyjne i często określony minimalny czas inwestycji. Podobnie jak w poprzednim punkcie podatek jest rozliczany dopiero w momencie wypłacania środków, z uwzględnieniem zysków i poniesionych strat. W przypadku wypłaty spowodowanej wystąpieniem zdarzenia losowego, które objęte jest ubezpieczeniem, podatek nie jest naliczany.


5

Lokaty Sprzedawane W Formie Ubezpieczenia Na Życie:
Są to produkty zwolnione z podatku Belki i oferowane obecnie przez większość banków. Stanowią więc alternatywę dla lokat z dzienną kapitalizacją.


6

Nieruchomości:
Inwestowanie w nieruchomości wymaga większych środków. Pozwala jednak na osiągnięcie dużych zysków i uniknięcie podatku. Wystarczy, że zakupionej nieruchomości nie sprzedamy przed upływem 5 lat lub w przypadku sprzedaży, uzyskaną kwotę przeznaczymy na inną inwestycję w nieruchomość.


7

Uwagi i spostrzeżenia

  • W dążeniu do omijania podatków pamiętajmy by wybierać wyłącznie rozwiązania zgodne z prawem.


Galeria

zdjęcie
zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 07.08.2010

Komentarze

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatnościRozumiem i akceptuję
Dodaj opinię o stronie
Dodaj opinię o stronie
  1. anuluj